تبلیغات
سیاه پوش - حب الحسین...
 
سیاه پوش
کیمیایی‌ست عجب تعزیه داری حسین، که نباید ز کسی منت اکسیر کشید ...‏
درباره وبلاگ


و چه زیبا است آن پرچم سیاهی كه بالای گنبد تو به اهتزاز در آمده است و چه شیرین است آن لحظه ای كه برای مصیبت تو پیراهن سیاه برتن می كنم و شال سیاه عزایت را بر گردن می اندازم.
آری، من یك سیاه پوشم......
ابد والله ما ننسی حسینا ...

مدیر وبلاگ : محمد
نویسندگان
سه شنبه 15 شهریور 1390

السلام على سعد بن عبد الله الحنفی القائل للحسین وقد أذن له فی الانصراف لا نخلیك حتى یعلم الله أنا قد حفظنا غیبة رسول الله صلى الله علیه واله فیك ، والله لو أعلم أنی أقتل ثم أحیا ثم أحرق ثم أذرى ، ویفعل ذلك بی سبعین مرة ما فارقتك حتى ألقى حمامی دونك ، وكیف لا أفعل ذلك ، وإنما هی موتة أو قتلة واحدة ، ثم هی الكرامة التی لا انقضاء لها أبدا . فقد لقیت حمامك وواسیت إمامك ، ولقیت من الله الكرامة فی دار المقامة ، حشرنا الله معكم فی المستشهدین ، ورزقنا مرافقتكم فی أعلى علیین .

سلام بر «سعد بن عبد الله حنفی» كه به حسین علیه السلام در هنگامی كه بدو در بازگشتن اجازه داد عرض كرد: تو را رها نمی‏كنیم تا این كه خداوند بداند در نبود رسول خدا صلی الله علیه و اله، تو را پاس داشتیم.به خدا سوگند اگر بدانم كشته می‏شوم، سپس زنده می‏شوم، سپس به آتش سوزانیده می‏شوم، سپس در هوا پراكنده می‏شوم و این كار را با من هفتاد بار انجام می‏دهند، از تو دست نكشم تا این كه مرگم فرارسد. چرا این كار را نكنم در حالی كه این یك بار مردن یا یك بار كشته شدن است و سپس كرامتی است كه برای آن نهایتی نیست.پس مرگ را دیدار كردی و امامت را یاری نمودی و در سرای همیشگی، از سوی خداوند كرامت دیدی. خداوند ما را در زمره‏ی شهادت خواهان با شما برانگیزد و دوستی و همراهی شما را در اعلی علیین روزی فرماید.

بحارالانوار، ج 98، ص269، زیارت ناحیه مقدسه

در وبگردی های روزانه به این جمله برخوردم كه "واسه ی شیعه واقعی شدن، عشق اباعبدالله شروع خوبیـــــــِـ اما پایان خوبی نیستــــــــ !!" و این جمله،مرا به فكر فرو برد و باعث نوشتن این متن شد.

یكی از شهدای كربلا كه به او ارادت ویژه ای دارم «سعید (سعد) بن عبدالله حنفی» است. «سعید بن عبدالله حنفی» همان بزرگمردی است كه ظهر عاشورا، در هنگام نماز، مقابل سیدالشهدا ایستاد و تیرهای دشمنان را به جان خرید و به مقام رفیع شهادت نائل گشت تا امام علیه السلام اقامه نماز كند.

داستانی از «سعید» شنیده ام كه میخواهم نقل كنم كه به جمله ی مذكور ربط پیدا می كند، اما قبل از آن لازم است به طور مختصر شخصیت «سعید» را معرفی كنم.

«علامه سماوی» در كتاب جذاب و نورانی «ابصارالعین فی انصار الحسین» در مورد «سعید بن عبدالله» می نویسد:

"وى، از بزرگان و دلاورمردان و نیایشگران شیعه در كوفه به شمار مى رفت.

سیره نویسان گفته اند: زمانى كه خبر هلاكت معاویه به كوفه رسید، شیعیان گرد هم آمده خدمت امام حسین (علیه السلام) نامه نگارى مى كردند و آن نامه ها را نخست توسط عبدالله بن وال و عبدالله بن سُبع و نامه هاى بعدى را توسط قیس بن مسهر و عبدالرحمان بن عبدالله و مرحله سوم با سعید بن عبدالله حنفى و هانى بن هانى، خدمت امام (علیه السلام) ارسال نمودند. نامه اى كه توسط سعید بن عبدالله فرستاده شد، از ناحیه شبث بن ربعى، حجار بن ابجر، یزید بن حارث، یزید بن رویم، عرزة بن قیس، عمرو بن حجاج و محمد بن عمیر و مضمون آن چنین بود:

بسم الله الرحمن الرحیم

((اما بعد: باغ و بستان هاى ما سرسبز، میوه ها رسیده و نهرها لبریز گشته است. اگر تمایل دارید به لشكریان سازمان یافته خویش ‍ بپیوندند)).

امام (علیه السلام)، هانى و سعید را با نامه اى كه بدین مضمون در پاسخ افراد یاد شده مرقوم فرموده بود، از مكه به كوفه بازگرداند.

بسم الله الرحمن الرحیم.اما بعد: فان سعیدا و هانیا قَدِما علىّ بكتبكم، و كانا آخر مَن قَدم علىّ مِن رسلكم، و قد فهمتُ كل اَلَّذِى اقتصصتم و ذكرتم، و مقالة جُلّكم إنه لیس ‍ علینا امام، فاءقبل لعل الله إن یجمعنا بك على الهدى و الحق.و قد بعثت الیك اءخى و ابن عمى و ثقتى من اهل بیتى، مسلم بن عقیل و اءمرته إن یكتب الىّ بحالكم و امركم و راءیكم، فان بعث الىّ إنه قد اجمع راءى ملئكم وذوى الفضل و الحجى منكم، على مثل ما قدمت به علىِّ رسلكم، و قراءتُ فى كتبكم، اقدم و شیكا إنْ شاء الله. فلعمرى ما الامام الا العامل بالكتاب و الآخذ بالقسط و الدائن بالحق و الحابس نفسه على ذات الله، والسلام.

(اما بعد: آخرین نامه شما توسط هانى و سعید به دستم رسید و من به آن چه شما در نامه هاى خود تذكر و توضیح داده بودید، پى بردم و در خواست بیش تر شما در این نامه ها این بود كه ما امام و پیشوایى نداریم، به سوى ما حركت كن تا خداوند به وسیله تو ما را به سوى حق رهنمون گردد.

اكنون، من برادر و پسر عمو و فرد مورد اعتماد خاندانم را به سوى شما گسیل داشتم و به او دستور دادم كه با افكار شما از نزدیك آشنا شده و نتیجه را به من اطلاع دهد - اگر خواسته اكثریت مردم و نظر افراد آگاه كوفه همان باشد كه در نامه هاى شما منعكس گردیده و فرستادگان شما حضورا بازگو نموده اند، من نیز انشاء الله به زودى به سوى شما حركت خواهم كرد و السلام.))

سپس این دو تن (سعید و هانى) را قبل از مسلم و همانگونه كه قبلا یاد آور شدیم، مسلم را به اتفاق قیس و عبدالرحمان پس از این دو، اعزام نمود.

ابوجعفر طبرى مى گوید: زمانى كه مسلم وارد كوفه شد و در منزل مختار فرود آمد، عابس و حبیب - چنانچه قبلا گذشت - با مردم سخن گفتند و پس از آن دو، سعید بن عبدالله حنفى به پا خاست و سوگند خورد كه تصمیم گرفته به یارى حسین (علیه السلام) برخیزد و در راه آن بزرگوار، جان نثارى كند. آن گاه مسلم (علیه السلام) نامه اى را توسط وى خدمت امام حسین (علیه السلام) ارسال كرد و سعید در ملازمت امام باقى ماند، تا این كه در ركاب آن حضرت به شهادت رسید.

به گفته ابومخنف: امام حسین (علیه السلام) در شب دهم محرم براى یاران خود خطابه اى ایراد كرد و فرمود: و هذا اللیل قد غشیكم... نخست اعضاى خاندان او به پا خاستند و سخن گفتند كه قبلا یاد آورى شد. سپس سعید بن عبدالله برخاست و گفت: به خدا سوگند! ما دست از یارى تو بر نخواهیم داشت تا در پیشگاه خداوند ثابت كنیم كه حق پیامبر را درباره تو مراعات كرده ایم. به خدا! اگر بدانم هفتاد بار كشته مى شوم و بدنم را آتش زده و خاكسترم را بر باد مى دهند، باز هم هرگز دست از یارى تو بر نخواهم داشت و پس از هر بار زنده شدن به یارى ات مى شتابم، در صورتى كه مى دانم تنها یك بار كشته مى شوم، و پس از آن، نعمت بى پایان خدا نصیبم خواهد شد.

 

پس از سعید، زهیر به پا خاست و آن گونه كه گذشت، به ایراد سخن پرداخت.

ابومخنف روایت كرده: هنگامى كه امام حسین (علیه السلام) ظهر روز عاشورا نماز خوف به جا آورد، نبرد تا بعد از ظهر ادامه یافت و شدت گرفت، زمانى كه امام در جایگاه خود ایستاده بود و سپاهیان دشمن به آن حضرت نزدیك شدند، سعید بن عبدالله حنفى مقابل حضرت ایستاد و باران تیرها را از چپ و راست به جان خرید. وى كه پیش روى حضرت قرار داشت، با صورت و سینه و دست و پهلوها، تیرها را از وجود مقدس امام حسین (علیه السلام) به گونه اى دفع مى كرد كه هیچ یك از آن تیرها به وجود نازنین اباعبدالله اصابت نكرد و حنفى نقش بر زمین شد و مى گفت: خدایا! همانگونه كه قوم عاد و ثمود را لعنت كردى، اینان (سپاه دشمن) را مورد لعن خویش قرار ده، خدایا! سلام و درود مرا به پیامبرت برسان و درد و رنجى را كه در اثر زخم هاى بدنم تحمل نمودم به آن حضرت ابلاغ فرما؛ زیرا من در یارى پیامبرت خواستار دست یابى به پاداش تواءم.

سپس رو به امام حسین (علیه السلام) كرد و عرضه داشت: اى فرزند رسول خدا! آیا به پیمان خود وفا كردم؟ حضرت فرمود: نعم، انت امامى فى الجنة؛ ((آرى؛ تو در بهشت، پیشاپیش من قرار دارى)) و سپس روح پاكش به آسمان ها پر كشید."

یادم هست چند سال پیش از یكی از اهل علم شنیدم كه می فرمود: دوستی داشتم كه همواره برایش عظمت كار سعید بن عبدالله-یعنی ایستادن مقابل امام و خریدن تیرها به جان خود- مورد سوال بود و میخواست بداند كه چه محرك عظیمی سعید را به این كار وا داشت و انگیزه او چه بود.

تا اینكه در عالم رویا، خود را در روز عاشورا و صحرای كربلا مشاهده نمود، سراغ سعید بن عبدالله را گرفت و به نزد او رفت. از او سوال نمود كه چه شد و چه قدرتی باعث شد كه جان خود را در راه سیدالشهدا، به این شكل و طریق فدا كنی. میگفت: سعید به من جواب داد و سه بار فرمود: حب الحسین... حب الحسین... حب الحسین...

-----------------------

پ ن:

1- قسمت سوم متن "بال ملخی تقدیم به سلیمان" را به زودی خواهم نوشت.

2- این نوحه را كه ارتباط مستقیمی با متن بالا دارد، حتما دریافت كنید.

3- عتبات كه بودیم، اهل دلی به ما یاد داد كه برای اینكه زود طلبیده شوید، روبروی ضریح شهدا بنشینید و تك تك آنها را اسم ببرید و سلام بدهید.

در زیارت ناحیه مقدسه ای كه اول متنم فرازی از آن را نقل نمودم (و در كتابهای دعای حرم سیدالشهدا موجود است) به شهدای كربلا نفر به نفر، سلام داده شده است.بهتر است همین زیارت آنجا خوانده شود.نوع مطلب : اهل بیت علیهم السلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنبه 1 بهمن 1390 00:25
داده بشارتم رب الحسین
کشتی نجاته حب الحسین . . .
جمعه 30 دی 1390 23:52
نوای وبلاگ عالی ست...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی